راهنمای دانلود و نصب نوار ابزار (تولبار)سایت حقوقی دادخواهی
منوي اصلي

وضعیت عضویت و اشتراک شما
شما عضو رسمی سایت نمیباشید
برای عضویت رسمی در سایت در این محل کلیک کنید . سایت حقوقی دادخواهی. برای عضویت در سایت اینجا را کلیک کنید !

دانشنامه حقوقي
get info from WikiPedia

دانشنامه حقوقي
دائرة المعارف آزاد حقوقي

سایت حقوقی دادخواهی: انجمنهای مباحث حقوقی

Google

جستجو در اینترنت جستجو در این سایت
سايت حقوقي دادخواهي :: مشاهده موضوع - اجرت المثل زن هنگام طلاق
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست سايت حقوقي دادخواهي » حقوق خانواده

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع      Printer-friendly version
اجرت المثل زن هنگام طلاق رفتن به صفحه 1, 2  بعدی

مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
Rastin
عضو جدید
عضو جدید

عضو شده در: 12 دی 1384

میزان امتیاز: 125
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: دوشنبه 19 دی 1384 - 11:38    عنوان:  موضوعات مختلف درباره طلاق پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سلام خسته نباشيد
اگر ممكن است به صورت كامل در مورد اجرت المثل توضيح دهيد و بگوييد در چه صورتي اجرت المثل به زن تعلق نميگيرد ؟ آيا در صورت تمكين ندادن زن اجرت المثل به او تعلق ميگيرد؟
و آيا نوشته زير در مورد اجرت المثل صحت دارد
با تشكر

از مباحث آشنایی با مسایل حقوقی
حق الزحمه زوجه
ایسکانیوز ـ امروزه در عقدنامه‌ها شرایطی ضمن عقد مطرح می‌شودکه زوجین امضا می‌نمایند و در ماده 11 امور خانواده ذکر شده تا نصف دارایی مشترک باشد و آن در زمانی است که زوج بخواهد زوجه را طلاق دهد.
البته کم دیده شده که به نصف برسد وملاک آن طول سال‌هایی که زوجین با هم زندگی مشترک داشته‌اند و میزان استطاعت زوج و زحماتی که زن در منزل شوهر کشیده است.
در صورتی که این شرط در عقدنامه امضا نشود (مثل ازدواج‌های قبل از سال 1364 شمسی) دادگاه برای زوجه حق الزحمه یا اجرت المثل در نظر می‌گیرد 1ـ کارهایی که شرعا به عهده زن نبوده و او انجام داده و قصد رایگان انجام دادن آن را نداشته است 2ـ به دستور زوج انجام داده است. میزان اجرت المثل اصولا از نصف دارایی مشترک کمتر است. در صورتی که زوجه کارهایی که انجام داده به دستور زوج نباشد و یا شرعا بر عهده وی باشد و قصد تبرع هم داشته در این صورت بخشش تعلق می‌گیرد.
اگر زن خودش دادخواست طلاق بدهد یا تمکین از مرد نداشته باشد اجرت المثل به او تعلق نمی‌گیرد.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
Hosseini
مدیر سایت
مدیر سایت

عضو شده در: 30 اردیبهشت 1384

میزان امتیاز: 16615

پست تاریخ: دوشنبه 19 دی 1384 - 14:47    عنوان:  Re: اجرت المثل پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

Rastin نوشته است:
سلام خسته نباشيد
اگر ممكن است به صورت كامل در مورد اجرت المثل توضيح دهيد و بگوييد در چه صورتي اجرت المثل به زن تعلق نميگيرد ؟ آيا در صورت تمكين ندادن زن اجرت المثل به او تعلق ميگيرد؟
و آيا نوشته زير در مورد اجرت المثل صحت دارد
با تشكر

از مباحث آشنایی با مسایل حقوقی
حق الزحمه زوجه
ایسکانیوز ـ امروزه در عقدنامه‌ها شرایطی ضمن عقد مطرح می‌شودکه زوجین امضا می‌نمایند و در ماده 11 امور خانواده ذکر شده تا نصف دارایی مشترک باشد و آن در زمانی است که زوج بخواهد زوجه را طلاق دهد.
البته کم دیده شده که به نصف برسد وملاک آن طول سال‌هایی که زوجین با هم زندگی مشترک داشته‌اند و میزان استطاعت زوج و زحماتی که زن در منزل شوهر کشیده است.
در صورتی که این شرط در عقدنامه امضا نشود (مثل ازدواج‌های قبل از سال 1364 شمسی) دادگاه برای زوجه حق الزحمه یا اجرت المثل در نظر می‌گیرد 1ـ کارهایی که شرعا به عهده زن نبوده و او انجام داده و قصد رایگان انجام دادن آن را نداشته است 2ـ به دستور زوج انجام داده است. میزان اجرت المثل اصولا از نصف دارایی مشترک کمتر است. در صورتی که زوجه کارهایی که انجام داده به دستور زوج نباشد و یا شرعا بر عهده وی باشد و قصد تبرع هم داشته در این صورت بخشش تعلق می‌گیرد.
اگر زن خودش دادخواست طلاق بدهد یا تمکین از مرد نداشته باشد اجرت المثل به او تعلق نمی‌گیرد.

با سلام و احترام
ضمن تائيد شرح درج شده در سايت خبرگزاري ايسکانيوز توجه شما را به تبصره 6 قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق جلب مينمايم:
تبصره 6 : پس ا ز طلاق در صورت درخواست زوجه مبني بر مطالبه حق الزحمه كارهايي كه شرعا بعهده وي نبوده است ، دادگاه بدوا از طريق تصالح نسبت به تامين خواسته زوجه اقدام مينمايد . و در صورت عدم امكان تصالح ، چنانچه ضمن عقد يا عقد خارج لازم ، درخصوص امور مالي ، شرطي شده باشد طبق آن عمل مي شود ،در غير اين صورت ، هر گا ه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد ، و نيز تقاضاي طلاق ناشي از تخلف زن از وظايف همسري يا سوءاخلاق و رفتار وي نباشد، به ترتيب زير عمل مي شود:
الف- چنانچه زوجه كارهايي راكه شرعا بعهده وي نبوده ، به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد، و براي دادگاه نيز ثابت شود ، دادگاه اجرت ا لمثل كارهاي انجام داده باشد ، و براي دادگاه نيز ثابت شود ، دادگاه اجرت المثل كارهاي انجام گرفته را محاسبه و بپرداخت آن حكم مي نمايد.
ب- در غير مورد بند (( الف )) با توجه به سنوات زندگي مشترك و نوع كارهاييكه زوجه در خانه شوهر انجام داده و وسع مالي زوج ،دادگاه مبلغي را از باب بخشش (نحله ) براي زوجه تعيين مي نمايد.
بنظر ميرسد توضيحات کافي باشد چنانچه پرسش ديگري بود مطرح شود .

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر نام شناسایی در AIM شناسه عضویت در Yahoo Messenger شناسه عضویت در MSN Messenger شماره شناسایی در ICQ
Rastin
عضو جدید
عضو جدید

پست تاریخ: دوشنبه 19 دی 1384 - 20:15    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام و تشكر از پاسخ شما
حال با توجه به پاسخ فوق ايا ميتوان با در دست داشتن حكم عدم تمكين زن و ارائه ان به دادگاه از پرداخت اجرت المثل معاف گرديد؟
متشكرم

بازگشت به بالای صفحه

Hoghoogh
مدیر ارشد
مدیر ارشد

عضو شده در: 28 خرداد 1384
iran.gif

میزان امتیاز: 10325

پست تاریخ: دوشنبه 19 دی 1384 - 20:54    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

Rastin نوشته است:
حال با توجه به پاسخ فوق ايا ميتوان با در دست داشتن حكم عدم تمكين زن و ارائه ان به دادگاه از پرداخت اجرت المثل معاف گرديد؟
متشكرم

سلام
مگر برای همسر شما اجرت المثل تعیین شده ؟ اگر شده کی و به چه مناسبتی و توسط کدام دادگاه این اجرت المثل تعیین شده است؟
ضمنا فراموش نکنید اجرت المثل با مهریه یا مهرالمثل متفاوت است.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger شماره شناسایی در ICQ
Rastin
عضو جدید
عضو جدید

پست تاریخ: سه‌شنبه 20 دی 1384 - 10:47    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام و تشکر مجدد :
در جواب اینکه برای همسر من اجرت المثل تععین شده باید بگویم بلی ، دادگاه خانواده شیراز شعبه 26 -
مدت یکسال و نیم میشه که منزل مرا ترک کرده و من ایشان را از طریق دادگاه خانواده شیراز شعبه 13 الزام به تمکین نمودم ، تاکنون هیچ حکمی دادگاه جهت تمکین ایشان صادر نکرده و بقول خودمون این دست و اون دست میکنند به ناچار من دادخواست طلاق گذاشتم که در اون دادگاه به من کارشناس معرفی کردند جهت تعیین اجرت المثل ( تاریخ عقد 12/4/74 ) حال سوال من اینست که آیا این قانون است که زنی را که تمکین نمی کند ، مهریه خود را هم به اجرا گذاشته و بعد از توقبف و تامین دلیل از سوی زن و با توجه به اینکه دیگر چیزی برای مرد نمانده است آنگاه مرد دادخواست طلاق بدهد باید اجرت المثل با ارقام نجومی تعیین شود و مرد را ملزم به پرداخت آن نمایند ؟!

بازگشت به بالای صفحه

zahra
عضو جدید
عضو جدید

عضو شده در: 13 مرداد 1384
blank.gif

میزان امتیاز: 650

پست تاریخ: سه‌شنبه 20 دی 1384 - 14:32    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام و تشکر از مسئولین محترم سایت
چند سوال دارم
در دادگاه خانواده ونک به من اعلام شد در طلاق رجعی به زن یا اجرت المثل تعلق می گیرد یا شرط نصف دارایی و زن باید بین این دو یکی را انتخاب کند در حالی که فکر می کنم از نظر حقوقی ربطی به هم ندارند
سوال دوم همچنین شنیده ام که پرداخت اجرت المثل دلیل بر تمکین زن و عدم تخلف وی از وظایفش نمی باشد در حالی که شوهر من هیچ موقع در حین دادخوا ست طلاق خواسته تمکین نداشته است و به من اجرت المثل تعلق گرفته است
آیا مطالب بالا صحیح است؟؟

بازگشت به بالای صفحه

zahra
عضو جدید
عضو جدید

blank.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 20 دی 1384 - 14:36    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

در رابطه با صحبت بالای آقای محترم در خصوص اجت المثل به عرض می رسانم که من
اجرت المثلی در حدود 20000 تومان در ماه گرفتم
که چندان رقم نجومی به نظر نمی رسد آیا یک کارگر که فقط برای رفت وروب یک خانه که در ماه شاید یک روز باشد کمتر از 20000 تومان می گیرد doa

بازگشت به بالای صفحه

Tehrani
----------

عضو شده در: 30 شهریور 1384

میزان امتیاز: 28110

پست تاریخ: سه‌شنبه 20 دی 1384 - 15:39    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

بسمه تعالی
سر کار خانم
اولا مگر شما زندگی خود را بر پایه کارگری در خانه اقا داماد بنا نهادید که بدین صورت بیان می کنید؟ Shocked
ثانیا!اگر قرار بود اجرت المثل را هم سطح پول کارگران بدهند که خب!زندگی=کلفتی=پول؟ Surprised
نه!به نظر من اگر واقعا خرجی میخواهید باید اقا را ملزم بپرادخت نمایید و هر مقدار که لازم است نه 200000ریال وغیره!
Shocked هیچ وقت لطفا خودتان را سنجش با این مسئل نکنید.
لطفا دوستان حقوق دان اگر نظری دارند مرقوم بفرمایند.
موفق باشید.

بازگشت به بالای صفحه

zahra
عضو جدید
عضو جدید

blank.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 20 دی 1384 - 18:24    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام دوباره
فکر می کنم عزیزان نظر مرا درست متوجه نشده اند
منظور من اینست که قانون به من ظلم کرده و به نحوی ارزش کار مرا پایین آورده
در زمان زندگی مشترک غالبا کسی به خاطر پول در خانه شوهرش کار نمی کند
ولی در زمان طلاق معیار سنجش وجهی است که به عنوان اجرت المثل پرداخت می شود یعنی میزان زحمات یک خانم با معیار پول سنجیده می شود پس چندان هم حرف بی ربطی نزده ام
با تشکر از توجهتان

بازگشت به بالای صفحه

Tehrani
----------

پست تاریخ: سه‌شنبه 20 دی 1384 - 18:38    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

بسمه تعالی
سر کار خانم زهرا با سلام مجدد
{منظور من اینست که قانون به من ظلم کرده و به نحوی ارزش کار مرا پایین آورده }سوال این است که ایا از ارزش های انسانی و قانونی شما بعنوان یک زن در ایران کاسته شده؟می توانید بگویید البته بعد از مطالعه این جریده چه ظلی شده؟ nonono
ثانیا:قانون هیج ظلمی به شما نکرده بلکه{ولی در زمان طلاق معیار سنجش وجهی است که به عنوان اجرت المثل پرداخت می شود یعنی میزان زحمات یک خانم با معیار پول سنجیده می شود }همین طرز تفکر به شما ظلم کرده!ایا شما باید ارزش خودتان را با پول بسنجید؟کی گفته اگر زندگی از هم پاشید باید زن بخاطر زحمتی که کشیده بیاید پولش را بگیرد!؟حالا اگر قانون است و سفت وسخت نیست به نظر من شرم مقنن محترم از مطرح کردن این ماده بوده ولکن از نظر شرعی اجبارا بیان نموده والا این اجرت المثل چه ارزشی درمقابل زحمات یک زوجه یا بدتر از همه مادر دارد؟ doa Sad
این فکر را نکنید اگر درست متوجه شدم شما مادر هستید یعنی بالاترین درجه را خداوند به شما اعطا کرده ایا یک مادر صرف استانه جدایی پول میگیرد ایا زحمات شما جبران یا قسمتی از ان را باز پس میگیرید؟ nonono
ایا می توان زمان را که از عمرتان رفته را با پول سنجید؟
ایا کسی در کل کره خاکی می تواند حتی برای کارش ولو کم تمام کمال انچه شایسته اش است را دریافت نماید؟ Sad
بهتر است سرکار خانم درباره این موردی که گفتم بیشتر تفکر کنید.
موفق باشید.

بازگشت به بالای صفحه

Rastin
عضو جدید
عضو جدید

پست تاریخ: پنج‌شنبه 22 دی 1384 - 11:41    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام
در جواب اینکه برای همسر من اجرت المثل تععین شده باید بگویم بلی ، دادگاه خانواده شیراز شعبه 26 -
مدت یکسال و نیم میشه که منزل مرا ترک کرده و من ایشان را از طریق دادگاه خانواده شیراز شعبه 13 الزام به تمکین نمودم ، تاکنون هیچ حکمی دادگاه جهت تمکین ایشان صادر نکرده و بقول خودمون این دست و اون دست میکنند به ناچار من دادخواست طلاق گذاشتم که در اون دادگاه به من کارشناس معرفی کردند جهت تعیین اجرت المثل ( تاریخ عقد 12/4/74 ) حال سوال من اینست که آیا این قانون است که زنی را که تمکین نمی کند ، مهریه خود را هم به اجرا گذاشته و بعد از توقبف و تامین دلیل از سوی زن و با توجه به اینکه دیگر چیزی برای مرد نمانده است آنگاه مرد دادخواست طلاق بدهد باید اجرت المثل با ارقام نجومی تعیین شود و مرد را ملزم به پرداخت آن نمایند ؟!

با تشکر از مدیریت و اعضاء محترم سایت دادخواهی .

بازگشت به بالای صفحه

Hoghoogh
مدیر ارشد
مدیر ارشد

iran.gif

پست تاریخ: پنج‌شنبه 22 دی 1384 - 11:51    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

Rastin نوشته است:
با سلام

با تشکر از مدیریت و اعضاء محترم سایت دادخواهی .

با سلام
فکر میکنم پاسخ شما قبلا داده شد لطفا یک بار دیگر به متن تبصره ۶ دقت کنید!
در تبصره مذکور آمده بود : هر گا ه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد ، و نيز تقاضاي طلاق ناشي از تخلف زن از وظايف همسري يا سوءاخلاق و رفتار وي نباشد، به ترتيب زير عمل مي شود....
در حالیکه شما نتوانستید عدم تمکین همسر خود را ثابت نمائید و طلاق هم بدرخواست وی نبوده است لذا اجرت المثل را حسب رای دادگاه میبایست پرداخت کنید مگر اینکه ابتدا پیگیر پرونده دادخواست الزام به تمکین شوید و رای مناسب را از دادگاه بگیرید در اینصورت چنانچه بخواهید همسر خود را طلاق دهید دیگر برایتان اجرت المثل مقرر نمیشود .

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger شماره شناسایی در ICQ
Rastin
عضو جدید
عضو جدید

پست تاریخ: پنج‌شنبه 22 دی 1384 - 22:10    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

من منظور پاسخ شما را به خوبي فهميدم ولي يك سوال ؟
آيا اجرت المثل براي آن سالهايي كه زن تمكين داده بايد به او تعلق بگيرد و در نتيجه براي مدتي كه عدم تمكين كرده به او تعلق نميگرد يا در صورت عدم تمكين كلا" به هيچ وجه به او تعلق نميگيرد؟در صورت امكان بگوييد بر اساس كدام ماده و تبصره از قانون ؟
با سپاس فراوان

بازگشت به بالای صفحه

Hoghoogh
مدیر ارشد
مدیر ارشد

iran.gif

پست تاریخ: جمعه 23 دی 1384 - 00:01    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

Rastin نوشته است:
من منظور پاسخ شما را به خوبي فهميدم ولي يك سوال ؟
آيا اجرت المثل براي آن سالهايي كه زن تمكين داده بايد به او تعلق بگيرد و در نتيجه براي مدتي كه عدم تمكين كرده به او تعلق نميگرد يا در صورت عدم تمكين كلا" به هيچ وجه به او تعلق نميگيرد؟در صورت امكان بگوييد بر اساس كدام ماده و تبصره از قانون ؟
با سپاس فراوان

دوست عزیز
کمی عجله و عدم دقت باعث میشود سوالات مکرر مطرح کنید در حالیکه اگر پاسخها را با دقت بخوانید موضوع به روشنی بیان شده است .
بند الف تبصره ۶ ماده واحده موصوف مقرر داشته:
الف- چنانچه زوجه كارهايي راكه شرعا بعهده وي نبوده ، به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد، و براي دادگاه نيز ثابت شود ، و براي دادگاه نيز ثابت شود ، دادگاه اجرت المثل كارهاي انجام گرفته را محاسبه و بپرداخت آن حكم مي نمايد.
بطور مثال لباس شستن و خانه تمیز کردن از وظایف زن نیست بلکه جنانچه به درخواست زوج این کارها را انجام دهد و قصد این را هم نداشته باشد که به رایگان این اعمال را انجام دهد و برای دادگاه ثابت شود این اعمال با قصد تبرع و بدون مزد انجام شده ، این اجرت المثل محاسبه و به زوجه پرداخت میگردد.

بازگشت به بالای صفحه

zahra
عضو جدید
عضو جدید

blank.gif

پست تاریخ: جمعه 23 دی 1384 - 01:32    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام
تشکر از راهنمایی هایتان
ولی من هنوز جوابم را نگرفتم
آیا این درست است که در طلاق رجعی زن باید بین اجرت المثل و شرط نصف دارایی یکی را انتخاب کند
gol

بازگشت به بالای صفحه

Tehrani
----------

پست تاریخ: شنبه 24 دی 1384 - 02:00    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

بسمه تعالی

ملاک حقوق در تعیین اجرت المثل
حق الزحمه زوجه

بازگشت به بالای صفحه

masoudkazem
عضو فعال
عضو فعال

عضو شده در: 20 مهر 1384

میزان امتیاز: 6350

پست تاریخ: دوشنبه 26 دی 1384 - 02:12    عنوان:  قانون اصلاح مقرات مربوط به طلاق پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق
مصوب 21/12/70 مجلس شوراي اسلامي و 28/8/1371 مجمع تشخيص مصلحت نظام‌

ماده واحده ـ از تاريخ تصويب اين قانون زوجهايي كه قصد طلاق و جدايي از يكديگر را دارند بايستي جهت رسيدگي به اختلاف خودبه دادگاه مدني خاص مراجعه و اقامه دعوي نمايند. چنانچه‌اختلاف فيمابين از طريق دادگاه و حكمين‌، از دو طرف كه برگزيده‌دادگاهند (آن‌طور كه قرآن كريم فرموده است‌) حل و فصل نگرديددادگاه با صدور گواهي عدم امكان سازش آنان را به دفاتر رسمي‌طلاق خواهد فرستاد. دفاتر رسمي طلاق حق ثبت طلاقهايي را كه‌گواهي عدم امكان سازش براي آنها صادر نشده است‌، ندارند. در غيراين‌صورت از سردفتر خاطي‌، سلب صلاحيت به‌عمل خواهد آمد.
تبصره 1 ـ نحوة دعوت از حكمين و بررسي صلاحيت آنان به‌عهدة دادگاه مدني خاص است كه آيين‌نامه اجرايي آن ظرف دو ماه‌توسط وزير دادگستري تهيه و به تصويب رئيس قوه قضائيه خواهدرسيد.
تبصره 2 ـ گزارش كتبي مبني بر عدم امكان سازش با توجه به كلية‌شروط ضمن عقد و مطالب مندرج در اسناد ازدواج جمهوري‌اسلامي ايران و نيز تعيين تكليف و صلاحيت سرپرستي فرزندان وحل و فصل مسائل مالي با امضاي حكمين شوهر و زن مطلقه وهمچنين گواهي كتبي سلامت رواني زوجين در صورتي كه براي‌دادگاه مدني خاص مشكوك باشد به دادگاه بايد تحويل گردد.
تبصره 3 ـ اجراي صيغه طلاق و ثبت آن در دفتر، موكول به تأدية‌حقوق شرعي و قانوني زوجه (اعم از مهريه‌، نفقه‌، جهيزيه و غير آن‌)به‌صورت نقد مي‌باشد مگر در طلاق خلع يا مبارات (در حد آنچه‌بذل شده‌) و يا رضايت زوجه ويا صدور حكم قطعي اعسار شوهر ازپرداخت حقوق فوق الذكر.
تبصره 4 ـ در طلاق رجعي گواهي كتبي اسكان زوجه مطلقه درمنزل مشترك تا پايان عده الزامي است‌. و در صورت تحقق رجوع‌،صورتجلسة طلاق ابطال و در صورت عدم رجوع در مهلت مقرر،صورتجلسة طلاق تكميل و ثبت مي‌گردد، صورتجلسه تكميلي‌طلاق با امضاء زوجين و حكمين و عدلين و سردفتر و مهر دفترخانه‌معتبر است‌.
تبصره 5 ـ دادگاه مدني خاص در مواقع لزوم مي‌تواند از بين بانوان‌واجد شرايط قانون شرايط انتخاب قضات مشاور زن داشته باشد.
تبصره 6 ـ ]مصوب 28/8/71 مجمع تشخيص مصلحت نظام‌[پس از طلاق در صورت درخواست زوجه مبني بر مطالبة حق‌الزحمة كارهايي كه شرعاً به‌عهده وي نبوده است‌، دادگاه بدواً ازطريق تصالح نسبت به تأمين خواستة زوجه اقدام مي‌نمايد. و درصورت عدم امكان تصالح‌، چنانچه ضمن عقد يا عقد خارج لازم‌،در خصوص امور مالي‌، شرطي شده باشد طبق آن عمل مي‌شود، درغير اين‌صورت‌، هرگاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد، و نيزتقاضاي طلاق ناشي از تخلف زن از وظايف همسري يا سوء اخلاق و رفتار وي نباشد، به ترتيب زير عمل مي‌شود:
الف ـ چنانچه زوجه كارهايي را كه شرعاً به‌عهده وي نبوده‌، به‌دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و براي دادگاه نيزثابت شود، دادگاه اجرت‌المثل كارهاي انجام گرفته را محاسبه وبپرداخت آن حكم مي‌نمايد.
ب ـ در غير مورد بند «الف‌» با توجه به سنوات زندگي مشترك و نوع‌كارهايي كه زوجه در خانة شوهر انجام داده و وسع مالي زوج‌، دادگاه‌مبلغي را از باب بخشش (نحله‌) براي زوجه تعيين مي‌نمايد.
تبصره 7 ـ گواهي وجود يا عدم وجود جنين توسط پزشك ذي‌صلاح و آزمايشگاه مربوطه بايد تحويل گردد.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email شناسه عضویت در Yahoo Messenger
ahmad10
عضو
عضو

عضو شده در: 4 بهمن 1384

میزان امتیاز: 775

پست تاریخ: چهار‌شنبه 26 بهمن 1384 - 14:18    عنوان:  طلاق پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام

اگر خانمی مهریه کامل خود را به اجرا گذاشته و گرفته باشد و چندین ماه از خانه بدون اجازه خارج شده و شوهر عدم تمکین ایشان را اثبات کرده حال خانم میخواهد به منزل برگردد . برای طلاق چه اقدامی باید کرد و چه حق و حقوقی را خانم می تواند درخواست کند؟ ایا نفقه و اجرت المثل تعلق می گیرد. ایا دادگاه می تواند به خانم بگوید به خانه برگرد ؟ ایا شوهر می تواند جلوی خانم را بگیرد؟

چه متنی و مدارکی برای درخواست طلاق لازم است؟

با تشکر

بازگشت به بالای صفحه

Hosseini
مدیر سایت
مدیر سایت

عضو شده در: 30 اردیبهشت 1384

میزان امتیاز: 16615

پست تاریخ: پنج‌شنبه 27 بهمن 1384 - 01:29    عنوان:  Re: طلاق پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

ahmad10 نوشته است:
با سلام

اگر خانمی مهریه کامل خود را به اجرا گذاشته و گرفته باشد و چندین ماه از خانه بدون اجازه خارج شده و شوهر عدم تمکین ایشان را اثبات کرده حال خانم میخواهد به منزل برگردد . برای طلاق چه اقدامی باید کرد و چه حق و حقوقی را خانم می تواند درخواست کند؟ ایا نفقه و اجرت المثل تعلق می گیرد. ایا دادگاه می تواند به خانم بگوید به خانه برگرد ؟ ایا شوهر می تواند جلوی خانم را بگیرد؟

چه متنی و مدارکی برای درخواست طلاق لازم است؟

با تشکر

با سلام و احترام
نفقه منوط به تمکین است و تا زمانی که طلاق واقع نشده در صورت تمکین و یا رضایت زوجه به تمکین ، وی حق نفقه خواهد داشت.
اجرت المثل حقی است که در صورتیکه درخواست طلاق به درخواست زوجه نباشد توسط دادگاه تعیین و از اموال زوج به زوجه پرداخت میگردد.
در مورد متن و مدارک لازم برای درخواست طلاق هم قبلا در همین تاپیک توضیح کافي داده شده است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
از قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق:
تبصره 6 : پس ا ز طلاق در صورت درخواست زوجه مبني بر مطالبه حق الزحمه كارهايي كه شرعا بعهده وي نبوده است ، دادگاه بدوا از طريق تصالح نسبت به تامين خواسته زوجه اقدام مينمايد . و در صورت عدم امكان تصالح ، چنانچه ضمن عقد يا عقد خارج لازم ، درخصوص امور مالي ، شرطي شده باشد طبق آن عمل مي شود ،در غير اين صورت ، هر گا ه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد ، و نيز تقاضاي طلاق ناشي از تخلف زن از وظايف همسري يا سوءاخلاق و رفتار وي نباشد، به ترتيب زير عمل مي شود:
الف- چنانچه زوجه كارهايي راكه شرعا بعهده وي نبوده ، به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد، و براي دادگاه نيز ثابت شود ، دادگاه اجرت المثل كارهاي انجام داده باشد ، و براي دادگاه نيز ثابت شود ، دادگاه اجرت المثل كارهاي انجام گرفته را محاسبه و بپرداخت آن حكم مي نمايد.
ب- در غير مورد بند (( الف )) با توجه به سنوات زندگي مشترك و نوع كارهاييكه زوجه در خانه شوهر انجام داده و وسع مالي زوج ،دادگاه مبلغي را از باب بخشش (نحله) براي زوجه تعيين مي نمايد.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر نام شناسایی در AIM شناسه عضویت در Yahoo Messenger شناسه عضویت در MSN Messenger شماره شناسایی در ICQ
hivand
عضو
عضو

عضو شده در: 1 دی 1385

میزان امتیاز: 1050

پست تاریخ: شنبه 10 آذر 1386 - 19:12    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

بنام او .
جناب آقاي حسيني عزيز . سلام و عرض ادب .
.
مطالب بالا را خواندم و استفاده كردم . دستتون درد نكنه و خدا خيرتون بده .

راستش يك ابهام براي دوست من بوجود اومده كه اگه محبت كنين و رفع نماييد ممنون ميشم .

در صورتيكه مرد بر اثر طولاني شدن اختلاف زناشويي و به جهت عسر و حرج جهت نگهداري فرزندان اقدام به ازدواج مجدد ( بدون اجازه همسر اول ) نمايد ! و ضمناً حكم الزام به تمكين هم به نفع مرد صادر گرديده است . زن هم مهريهخود را تمام و كمال دريافت نموده .
حال با توجه باينكه زن خودش تقاضاي طلاق نموده و اخيراً به نفع وي راي صادر شده است ؛ بفرماييد با توجه به متن تبصره 6 ايا به ايشان اجرت‌المثل تعلق ميگيرد يا خير ؟ البته به خدمتتان عرض كنم كه الان دادگاه اصرار بر تغلق اجرت‌المثل براي زن دارد و مبلغي حدود 5 ميليون تومان برايش در نظر گرفته است ( براي سالهاي 71 تا 83 ) و البته زن هيچكدام از كارهايي كه در تبصره 6 ( الف) ذكر شده انجام نميداده و كار بيرون خانه هم انجام نميداده و صرفاً وظايف يك زن خانه‌دار بر عهده وي بوده است ولاغير !

اگر راهنمايي برفماييد كمال تشكر را دارم .
gol gol

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع      Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
رفتن به صفحه 1, 2  بعدی
صفحه 1 از 2

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید

صفحه اصلی|  پیشنهاد به دوستان | آمار سایتتماس با ما | ارسال مطلب | تنظيمات كاربري

| فهرست اعضاء | موضوعات فعال | پيشنهادات و انتقادات| وبلاگ هاي كاربران

| برترين هاي سايت| ليست نظرسنجي ها

سايت حقوقي دادخواهي
Features Iranian laws and regulations, guides to Iranian markets, newsletters and more
بهترین کیفیت نمایش صفحات با وضوح 864 × 1152

PHP-Nuke © 2004 Francisco Burzi
INP-Nuke © 2005-2007 IranNuke

مدت زمان ایجاد صفحه : 0.24 ثانیه